SPORTSKI RIBOLOV KUTINA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Zajarki-Zaprešić
Lizin i Metionin Emptyned 28 srp 2019, 16:16 by Đuro

» Šumbar - Supsi & Kole
Lizin i Metionin Emptyuto 11 ruj 2018, 12:42 by Đuro

» Rakitje
Lizin i Metionin Emptypon 03 srp 2017, 13:56 by Đuro

» Vukovina
Lizin i Metionin Emptypon 03 srp 2017, 13:50 by Đuro

» Čestit i blagoslovljen Božić
Lizin i Metionin Emptypet 26 pro 2014, 10:53 by ivica~kt

» prodajem spod i role
Lizin i Metionin Emptyned 23 stu 2014, 18:14 by MATA KT.

» rola quantum epic surf 560sp
Lizin i Metionin Emptyned 23 stu 2014, 13:07 by MATA KT.

» Tica Scepter GE
Lizin i Metionin Emptyčet 20 stu 2014, 11:13 by Stiv

» Pohvala
Lizin i Metionin Emptyned 09 stu 2014, 13:18 by ivica~kt

» Košnja jezera Ilova srijeda 15.10.
Lizin i Metionin Emptypon 13 lis 2014, 16:53 by ivica~kt

» Masterbih Hrvatska!
Lizin i Metionin Emptypon 13 lis 2014, 16:51 by ivica~kt

»  Kup Hrvatskih branitelja -Ilovsko jezero Kutina 26.-28.09.
Lizin i Metionin Emptyuto 07 lis 2014, 08:22 by ivica~kt

Top Ribe 2010
Boro 20,50kg Ilovsko Jezero 25.04 2011 Barac 21,900kg Ilovsko Jezero 30.04.2011. Potnar 24,600kg Ilovsko Jezero 7.05.2011. www.sportski-ribolov.info Medo-NG 20,300kg Ilovsko Jezero 26.05.2011. Tina 28.05.2011
svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Facebook

Lizin i Metionin

+6
dax
žile
CEZAR
ivica~kt
Carp Mistery
SIX
10 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Lizin i Metionin Empty Lizin i Metionin

Postaj  SIX uto 01 lip 2010, 06:17

Da li neko zna koliki je rok trajanja ove dve komponente? Neko je ranije nešto pisao o ovome i skrenuo pažnju da se iste nipošto nekoriste nakon isteka roka trajanja!!

SIX

Broj postova : 6
Join date : 04.03.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  Carp Mistery sri 02 lip 2010, 08:07

Gdje ima za kupit tih enzima.
Carp Mistery
Carp Mistery

Broj postova : 50
Join date : 04.05.2010
Age : 30
Lokacija : Slatina

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  ivica~kt sri 02 lip 2010, 12:03

decko se zove zile i pogledaj si malo po forumu u mamci i prihrane
ivica~kt
ivica~kt
BOSS IS HERE
BOSS IS HERE

Broj postova : 1294
Join date : 05.02.2010
Age : 47
Lokacija : KUTINA

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  CEZAR pon 16 kol 2010, 08:30

Lizin i Metionin nisu encimi, to su amino kiseline.

Nema nikakvog smisla to stavljati u jedan boili miks, sa metioninom se u većini slučajeva pokvari već dobro realizovani miks…
CEZAR
CEZAR

Broj postova : 36
Join date : 27.07.2010
Age : 65
Lokacija : Nizozemska

http://www.vodenalisica.eu

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  ivica~kt pon 16 kol 2010, 11:14

a lizin jeli on dobra aminokiselina ili boila moze i bez nje .
ivica~kt
ivica~kt
BOSS IS HERE
BOSS IS HERE

Broj postova : 1294
Join date : 05.02.2010
Age : 47
Lokacija : KUTINA

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žile pon 16 kol 2010, 11:15

Cezare, ajd molim te reci mi od kuda si to iščupao ili tko ti je to rekao?
žile
žile

Broj postova : 18
Join date : 12.02.2010
Age : 40
Lokacija : Bjelovar

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  CEZAR pon 16 kol 2010, 12:01

Nisam nigde izčupao već sam malo dublje zašao u materiju te počeo logički razmišljati da mi neko nepotrebno ne izvadi novac iz mog tako mi dragog novčanika.
Prvo sam naučio osobine amino kiselina, tada izvore za njih (kvalitetna riblja brašna), odnose između njih i tako dalje…

Na 500 grama suvog miksa se savetuje maksimalno 1gram kombinacija razno-raznih amino kiselina! Da bi izmerio 1 gram potrebno je da imaš digitalnu vagu koja ti to može izmeriti. Ko od vas ima vagu koja meri 1 gram, ili recimo 1 hiljaditi deo grama (13,7mg)?

Odnos između esecijalnih amino kiselina je od veoma velike važnosti. On mora uvek biti tačan. Taj odnos nam ništa ne govori o apsolutnoj količini belančevina u jednom određenom mamcu. Potrebna količina esecijalnih amino kiselina za šarane po mišljenju nekoliko naučnika je u jednoj praškastoj hrani 13,7mg (za metionin 1,2mg, lizin 2,2mg).

Prekomerna količina amino kiselina nije poželjna, ona je u nekim slučajevima i otrovna! Naročito preterana upotreba metionina i fenilanina može da ti uništi već dobro realizovani mamac.

Činjenica je da je vrlo teško napraviti jedan mamac u kojem se mogu naći optimalne vrednosti amino kiselina. Tako jedan mamac može realizovati samo onaj koji ima temeljno (čitaj doktorsko) znanje u vezi toga.
CEZAR
CEZAR

Broj postova : 36
Join date : 27.07.2010
Age : 65
Lokacija : Nizozemska

http://www.vodenalisica.eu

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  dax pon 16 kol 2010, 12:33

Ivici odgovor.
lizin i metion su esencijalne amino kiseline stoga se ne
mogu samostalno obnavljati u organizmu pa ih šaran mora uzimati putem prehrane.
Točan odgovor koliko ih treba biti prepustit ću cezaru jer vjerum da nakon toliko godina bavljenjem sa mamcima zna dosta više nego ja.
Ono šta tebe zanima je da se ove obadvije aminokiseline nalaze u dovoljnoj količini u večini ribljih brašna posebno u LT brašnu a dali će donijeti prevagu ako staviš posebno jednu ili obadvije ove komponente u mix ja osobno misli da neće ali isto tako neznam dali će naštetiti ribi,ono šta znam je da metion uz još jednu aminokiselinu sadrži sumpor(to ti dosta govori) ali u jako malim količinama koji unesen putem brašna sigurno neće naštetiti ribi ali dodavanjem kao komponente u mix neznam jer ono šta je sigurno je da riba u ovom slušaju šaran neće prepoznati odmah da ima previše sumpora.
dax
dax

Broj postova : 140
Join date : 17.02.2010
Age : 39
Lokacija : Novska

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  CEZAR pon 16 kol 2010, 13:50

Baš tako, ako se u jednom boili miksu upotrebi jedno kvalitetno riblje brašno kao LT, tada su u vezi amino kiselina rešeni svi problemi, jednostavnije nije mogućno.

Korekcija se može praviti i sa dodavanjem sastojaka koji su bogati amino kiselinama kao na primer: sojino tostirano brašno, tostirano brašno od lupina, lakto-albumin, mleko u prahu, protein od graška i tako dalje.

Za tako nešto treba da imaš pouzdanu bazu podataka i analizu svih amino kiselina…
CEZAR
CEZAR

Broj postova : 36
Join date : 27.07.2010
Age : 65
Lokacija : Nizozemska

http://www.vodenalisica.eu

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  dax pon 16 kol 2010, 20:51

mislim da su se ove dvije esencijalne aminokiseline počele koristiti prvo u ribnjačarstvu(što se ribalova tiče)jer biljna prehrana koja se dosta koristi ili se nekad jedino koristila u ribnjačarstvu ima slabo zastupljne gore navedene aminokiseline tako da iz toga proizlazi da bi se u nekim bird boilama stvarno mogle koristiti da se poveća biološka vrijednost bjelančevina a što se tiče boila na bazi ribljeg ili mesnog brašna dodavanje ove dvije esencijalne aminokiseline je sasvim nepotrebno.

Moje mišljenje.
dax
dax

Broj postova : 140
Join date : 17.02.2010
Age : 39
Lokacija : Novska

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac pon 16 kol 2010, 22:25

,


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:39; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  CEZAR uto 17 kol 2010, 06:10

Soja masna tostirana: metionin 0.58mg, lizin 2.28mg.
Tostirani lupini: metionin 1mg, lizin 5.08mg.
Za primer sam uzeo ova dva biljna produkta pošto se oni najčešće koriste, ima i mnogo drugih u kojima ima još više ovih amino kiselina.

Norma za metionin je 1.2mg, norma za lizin je 2.2mg.
Sa drugim rečima: i sa biljnim sastojcima se može doći do željene norme za amino kiseline.
Ostale amino kiseline zaboravljamo, ovde je bilo pitanje za metionin i lizin.

“KULTURA“ upotrebe ove dve amino kiseline potiče iz uzgoja svinja i peradi. Za metionin sam već rekao zašto se koristi (ako sam dobro razumeo), lizin poboljšava varenje hrane, cilj uzgoja je: u što kraćem vremenskom periodu doći do što više biomase (mesa), uz što manje investicija…
Ove dve amino-kisline su dakle gotovo svima dostupne i one su relativno jeftine, i tako je nekom palo na pamet da ih upotrebi u šaransko ribolovu…

Upotreba ove dve amino kiseline je po mom mišljenju u šaranskom ribolovu dakle POTPUNO BEZPOTREBNA.

Ja lično koristim hranu za ptice iz sasvim drugih razloga, dakle ne za te dve amino kiseline, sada da li u njoj ima te dve amino kiseline to me dakle ne zanima pošto za njih korstim sasvim druge izvore energije. Ako ih ima onda ih i ja besvesno koristim.
CEZAR
CEZAR

Broj postova : 36
Join date : 27.07.2010
Age : 65
Lokacija : Nizozemska

http://www.vodenalisica.eu

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac uto 17 kol 2010, 09:22

.


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:40; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  CEZAR uto 17 kol 2010, 11:35

Kao prvo: gde si do sada bio na ovom forumu?
Lepiš se za mene (moje postove) kao muve!
Nezgodna stvar je ta da svi koji iole malo znaju o šaranskom ribolovu ne pašu u tvoju ulicu.
To nije dobro za tvoj ego, i još se usuđeješ da meni koji 36 godina lovi šarane po celoj Evropi kažeš da sam ja teoretičar. Ja se svima pa tako i tebi usudim reći da piše nabuloze ako je to tako, nažalost.
Zato ti dajem savet da to tvoje super znanje prodaješ klincima koji su se tek počeli bavaiti ovim hobijem.
I nemoj da mešaš Vodene Lisice u sve to, niko nikada nije rekao a sigurno ne ja da se samo tamo mogu pročitati pametne stvari. Mi smo jedan skromni klub sa skromnim znanjem gde jedan drugog tretiramo sa određenom dozom kulture i respekta, ništa više, ništa manje.
I tako kao i obično si napisao tako mnogo, uključio si i celu državu u post ko zna iz kojih razloga, a ništa pametno nisi rekao.
Žao mi je što sam nekima srušio kule koje su izgrađivali godinama kreirajući “Upakovanu Maglu” kako bi ostvarili profit, kada ovo kažem onda mislim na one koji prodaju ove dve potpuno bespotrebne aminokiseline (dakle ne encime) za šaranski ribolov.
Da si stvarno bio voljan pomoći čoveku onda bi mu za tih nekoliko meseci koliko je star topik mogao reći da se radi o amino kiselinama a ne o encimima, jadni dečko možda još uvek živi u zabludi da su to encimi i da mu je to stvarno potrebno u jednom bili miksu…
CEZAR
CEZAR

Broj postova : 36
Join date : 27.07.2010
Age : 65
Lokacija : Nizozemska

http://www.vodenalisica.eu

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  leteći šaran uto 17 kol 2010, 11:39

eto da ne bi bilo nedoumice.

par pitanja.

Kakve su vode u HR zna dovoljan broj ljudi koji iz puno krajeva dolaze loviti na njima. Objasniti nekome kako je loviti na takovim vodama gdje je riba probala sve i svašta je malo komplicirano jer čovjek živi u drugom svijetu. Uglavnom jako teško, ali s druge strane Hrvatska je preljepa zemlja prepuna i onih drugih ne tako prenatrpanih ribom voda. Pa i kanala ako baš hočemo, i kanala.

zar stvarno misliš da je drugačije loviti na hrvatskim vodama nego bilo gdje drugo u svijetu? zar HR šaran ima drugačije fiziološke potrebe?

pitanje doziranja izvana i neshvačanja istog je tipično pitanje i bilo bi smiješno kad nebi bilo tragično. Upuštati se i prepisivati razne podatke a neznati abecedu postupanja sa mamcem je zaista žalosno.
Svi koji boile rade znaju jako dobro kako te elemente "zalijepiti" na mamac. Plus toga i ispiranje je već dovoljno za signal kojega jedino i tražimo sa tim elementima.


često pišeš o istinama koje znaju svi koji boile rade, ali nikad ne navedeš što i kako. evo ja sam jučer narolao 25 kg boili i stvarno ne znam o čemu pišeš. izbroj nam tu abecedu.


u prigodnom tonu, nikada nisam pročitao potvrdu teorije a pogotovo s tvoje strane da šaran ne probavlja UH. kao što si na više mjesta (foruma) istaknuo

to se ne može zaključiti iskustvom višegodišnjeg ribolova. to se mora znanstveno potvrditi.

dok mi to ne razložiš natanane, do tad ne uzimam za ozbiljno ijednu tvoju izjavu. prije kao savjet koji nije dobronamjeran.

leteći šaran

Broj postova : 13
Join date : 27.07.2010
Lokacija : Konjščina

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac uto 17 kol 2010, 12:25

.


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:41; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac uto 17 kol 2010, 12:44

,


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:42; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  leteći šaran uto 17 kol 2010, 13:39

Masu puta spominjane žitarice i to u drugom obliku, nutritivno puno nekvalitetnijem kao što su krupice i slična brašna osnova su nekih teorijskih mamca koji naravno ne donose ništa dobro. Glavna odlika škrob, kvaliteta proteina za ribu naravno loša.
U praksi se to vrlo dobro zna, no za kojima nije to dovoljno ovakvih podataka ima napretek kao ovaj gore, zašto. Pa to je jednostavno opče poznata stvar, to nije tamo neki ribič izmislio to je priroda bože moj.

lijepi pozdrav.

leteći šaran

Broj postova : 13
Join date : 27.07.2010
Lokacija : Konjščina

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac uto 17 kol 2010, 13:45

.


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:43; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  Predator uto 17 kol 2010, 13:49

Pozdrav decki, prije svega želim vam zahvaliti što ste odvojili svoje vrijeme i počeli pisati i na našem forumu o temama koje su još mnogima pa i samome meni nepoznate ovako detaljno. No primjećujem da se polako skreće sa teme i počinju lagani verbalni napadi/okršaji zbog različitih mišljenja i stajališta. Pa Vas sve zajedno molim kao jedan od moderatora/administratora da pokušamo nastaviti dalje u mirnom tonu. Jer na ovom forumu još nikada nije došlo do svađe i mislim da je krajnje nepotrebna i u ovom slučaju.
Ovaj forum je osmišljen kao mjesto gdje se razmjenjuju korisne informacije i grade prijateljstva te odrađuju zajedničke kampanje, a ne kao sredstvo za svađe i mržnju...

Nemam ništa protiv nikoga od Vas i sve vas cijenim kao velike šaranaše ali ajmo probat bez svađe...

Bistro! Very Happy pivo
Predator
Predator

Broj postova : 449
Join date : 31.01.2010
Age : 34
Lokacija : Daruvar

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac uto 17 kol 2010, 13:54

.


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:45; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  CEZAR sri 18 kol 2010, 04:57



Tekst je poučan, pitam se kakve veze ima sa metioninom i lizinom!
Veći deo se odnosi na sisare tako da ostane mali deo koji je u direktnoj vezi sa ribama. Ako ti je namera da prodiskutuješ o ugljenim hidratima onda otvori novi topik. O ugljenim hidratima sam sve objasnio u topiku Mala Riba – Velika Riba, tamo sam 28-03-2006-e stavio opširni tekst o njima: spori, brzi, zdravi, nezdravi ugljeni hidrati, glihemijksi indeks i tako dalje. Ti si bio veoma aktivan u tom topiku tako da si verovatno pročitao i taj tekst...

Pravilnim procesiranjem postiže se poboljšanje nutritivne vrednosti hrane za životinje jer se različite komponente (skrob, proteini, vlakna) prevode u svarljiviji oblik. Takođe, postižu se i optimalne fizičke osobine proizvedene hrane. Međutim, suviše intenzivan ili suviše dug tretman može dovesti do smanjenja nutritivne vrednosti i pogoršavanja fizičkih osobina gotovog proizvoda. Treba voditi računa da se u većoj meri ne umanji nutritivna vrednost prilikom podešavanja procesnih parametara u cilju dobijanja što boljih fizičkih karakteristika.

To jest TOSTIRANJE. Temperatura ima veoma dobar uticaj na ugljene hidrate, za razliku od proteina i masti. I o tostiranju sam objasnio u gore navedenom topiku...

Skrob je osnovni izvor energije u ishrani svih gajenih životinja, izuzev riba.

Ko je ikada rekao da je SKROB osnovni izvor energije za ribe (šarane)?

Ribe imaju veoma malu sposobnost razgradnje skroba, čak i kad je želatinizovan, tako da mu je osnovna funkcija uloga veziva u peletama. Takođe, količinom skroba određuje se iznos ekspanzije materijala pri ekstrudiranju. Time mu se podešava gustina i tako dobija tonuća ili plivajuća hrana za ribe.

Naši drugari šarani nemaju nikakvih problema pri varenju ugljenih hidrata, dapače!
Ko hoće da o ovome pročita malo više neka ode na ulaznu stranicu Vodene Lisice i tamo otvori tekst pod imenom “Šaran verzus Inzulin”.
Za otvaranje dokumenata ti je potreban program Adobe pdf Creator.
Njega zabadava možeš instalirati preko google.
CEZAR
CEZAR

Broj postova : 36
Join date : 27.07.2010
Age : 65
Lokacija : Nizozemska

http://www.vodenalisica.eu

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  leteći šaran sri 18 kol 2010, 11:50

mislim da o nečemu ovdje rezultati govore a i zajedenički ribolov dva prijatelja na jednoj poziciji na Zajarkima(oltar)neko je rasturio ribu dok je neko ulovio jednu ribu,e sad molio bih tog nekog koji se nije baš nalovio da objasni o čemu se tu radilo dal je bil kriva pozicija,daljina baanja il su ribe u tom trenutku izbjegavale njegove boile i ako jesu zašto,molio bih da se ovo ne shvati kao provokacija il kao nešto zločesto nego me samo interesira razlog slabog ribolova na toj kampanji
-------------------------------------------------------

eh sandro. osim kaje malo off, reći ću ti ja sad zašto.

zato što smo se ja i moj dragi prijatelj dogovorili odloviti zajedno na zajarkima. s obzirom da si mu 'sačuvao odličnu poziciju' king a ostale su bile još slabije, odlučio sam se na druženje da barem budemo na istom mjestu. i opet bih žrtvovao vikend za onakvo društvo nauštrb ribe.

moj ribolov je bio slabiji zbog toga što sam imao slab spot. prije svega sam imao problema sa markerom, da ne ulazim sada, lovio sam na nekih, ako se dobro sjećam 8 metara dubine za razliku od marka koji je lovio na 3. sva je riba dolazila s njegove strane, a potvrda je i činjenica da je njegov buraz između nas ulovio otprilike trećinu njegovih ulova. NA ISTE MAMCE. nije mu riba otpadala već nije imao grizova.

ono što je pitanje je, kako je moguće da sam ja ulovio prvi ribu? ako je moja boila toliko nezdrava i neprobavljiva šaranu? na evidentno lošijoj poziciji?

osim toga, postoji još brdo razloga, glavni je da ne poznajem vodu, a da je u njoj brdo nezdrave konkurencije jer su zajarki toliko pretrpani ribom da to graniči sa zdravim razumom.

sva ta riba je ovisna o onome što ribiči ubacuju unutra i na kraju krajeva nema izbora, dalje mi se čini da je u pitanju uvjetovanje instinkata i potreba same ribe. tak da..eto, bez ikakve primisli, moje mišljenje o mojem slabom ribolovu. evidentno slabom.

ali također ove godine, ako već pričamo o rezultatima, na jednoj drugoj vodi, moja je boila rasturila kako obzirom na vremenske uvjete tako i na konkurenciju. na poziciji koju su svi prije mene - zaobišli..

pozz

leteći šaran

Broj postova : 13
Join date : 27.07.2010
Lokacija : Konjščina

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac sri 18 kol 2010, 13:05

-


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:46; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  žac sri 18 kol 2010, 15:54

,


Zadnja promjena: žac; čet 19 kol 2010, 22:47; ukupno mijenjano 1 put.

žac

Broj postova : 11
Join date : 19.02.2010

[Vrh] Go down

Lizin i Metionin Empty Re: Lizin i Metionin

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.